Yeni Sınav Sistemi YKS Hakkında Herşey

Yeni Sınav Sistemi YKS Hakkında Herşey

2018-2019 eğitim öğretim yılında Yükseköğretime giriş sınavının adı Yükseköğretim Kurumları Sınavı olarak değiştirildi. Sınav sistemi tamamen değiştirildi ve yeni bir sisteme geçildi. Yükseköğretim Kurumları Sınavında adaylar iki ayrı oturuma katılacaktır. Sınavlar tek hafta sonu 6 oturumdan 3 oturuma indirilmiştir. Cumartesi günü adaylar ilk oturumda Temel Yeterlilik Testini (TYT) alacaktır. TYT Nedir? Bu testte Adaylara 40 Türkçe, 40 Matematik soruları için 90 dakika zaman tanınacaktır. Bu sınavın sonucu adayların Temek Yeterlilik Puanını belirleyecektir. İkinci oturumda ise Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri, Matematik Testleri uygulanacaktır. Her bir testte 40 soru bulunacaktır.

2018 Yılında sınava katılacak adayların en çok merak ettiği soru YKS Ne Zaman ?

Yapılan açıklamaya göre Yükseköğretim Kurumları Sınavının Ramazan Bayramı sonrasında 23-24 Haziran tarihinde yapılması planlanıyor. 9:45 Kuralının kalkması ve sınav giriş saatinin 10:00 saatinden sonra gelen öğrencilerin sınava alınmaması söz konusu olacaktır. 2018 YKS sınavına girecek olan adaylar kurallara uygun bir şekilde hareket etmeleri durumunda sorunsuz bir şekilde sınava girme imkanı bulabilirler.

Adayların Yükseköğretim kurumlarına geçiş için TYT‘den 150 baraj puanının aranmasına devam edilecektir. Adaylar 180 ve üzeri puan aldıklarında, ilgili puan türünde öğrenci kabul eden lisans programlarını tercih edebilecektir. Adaylar Sözel, Eşit Ağırlık, Sayısal ve Yabancı dil bölümleri için puanları YKS Puan Hesaplama sistemine göre hesaplanacaktır.

Bir önceki yazımız olan Eşit Ağırlık Bölümleri Eşit Ağırlık Puan Türleri başlıklı yazımızda eşit ağırlık bölümü nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*