Etkili Ders Çalışma Teknikleri ve Yöntemleri

Etkili Ders Çalışma Teknikleri

Her öğrencinin kendine has öğrenme ve kavrama şekilleri vardır kimisi görsel ve grafiklerle dersi kavraya bilir, kimisi sadece dinleyerek, kimisi yazarak, kimisi de sadece okuyarak dersi kavraya bilir. Sizde kendinize göre bir ders çalışma programı tespit ederek hangi yöntemle daha çok fayda sağlıyorsanız o yöntemle ders çalışmaya başlaya bilirsiniz.

Etkili ders çalışmak için program

Etkili ders çalışmanın bir kaç tane daha yolu bulunur bunlar; dersi dinlerken mutlaka öğretmeninizle göz teması kurun ikincisi dersi kitabından takip ederek önemli gördüğünüz noktaların altını çizin ve evinize gittiğinizde o önemli gördüğünüz yerlerden kendinize sorular çıkartın.

  • Kaç saat ders çalışacağınızı kendiniz program yaparak o programa bağlı ders çalışın bu sizin için daha etkili ders çalışma yolu olacaktır.
  • Günlük tekrarlarınızın yanında bunlara haftalık ve aylık tekrarında bulunduğu bir program hazırlayın ve başarı seviyenizi en üst düzeye çıkartın.
  • Çalıştığınız konuyu anlayıp anlamadığınızı testler ile puanlandırma yaparak belirleyin.
  • Eresi gün işleyeceğiniz ders konularına göz gezdirin.
  • 45 Dakikada bir kendinize ara verin ve dinlenin.
  • Dinlenirken sadece dinlenin, ders çalışırken de sadece ders çalışın.
  • Ne istiyorum, hangi okulu istiyorum, hangi bölümü istiyorum,hangi mesleği yapmak istiyorum sorularına net bir cevabını olsun.

Bu ders çalışma taktiklerini düzenli ve programlı uygularsanız başarı kaçınılmaz olacaktır ve hayallerinize bir adım daha yaklaşmış olacaksınız.

Belirli bir süre ders çalıştıktan sonra kendinize ödüller verin örn. 5 saat ders çalıştıktan sonra 1 saat kendinize ayırarak istediğinizi yapın ve biraz rahatlayın.

Bir önceki yazımız olan TYT Günlük Saatli Çalışma Programı 2018 MF başlıklı yazımızda sayısal çalışma programı 2018, tyt çalışma programı 2018 ve yks mf çalışma programı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*