15 Tatil (sömestr) ne zaman ?

Yılbaşının gelmesiyle beraber tüm öğrenciler tarafından merak konusu olan ‘15 tatil ne zaman’ sorusunu akıllara getirdi. Bir dönemin yorgunluğunu 15 gün içinde atmaya çalışan öğrenciler sabırsızlıkla karne alıp tatil yapmayı bekliyor. Peki 15 tatil ne zaman başlıyor?

2017-2018 eğitim ve öğretim döneminin bitmesine sayılı günler kaldı. Yeni yıl heyecanının yanı sıra sömest tatili için de geri sayım başladı. Milli Eğitim Bakanlığı, yayınladığı takvim ile ”okullar ne zaman kapanacak” sorusuna cevap verdi. Tatil planı yapan öğrencilerin heyecanla beklediği tarih netleşmiş oldu. Peki 15 tatil ne zaman başlıyor? 2018 Okullar ne zaman kapanacak? Milyonlarca öğrencinin merak ettiği tarihi Milli Eğitim Bakanlığı açıkladı.

15 TATİL NE ZAMAN?

Milli Eğitim Bakanlığı, 2017 – 2018 eğitim öğretim yılı takvimiyle birlikte sömestr tatilinin başlangıç ve bitiş tarihini tüm okullara bildirdi. Takvimde yer alan tarihlere göre, yarıyıl tatili, 22 Ocak 2018 – 2 Şubat 2018 tarihleri arasında yapılacak. 5 Şubat 2018 Pazartesi tarihi ile de okullar kaldığı yerden devam edecek.

2017-2018 eğitim öğretim yılı 8 Haziran 2017’de sona erecek ve öğrenciler yine yaz tatiline girecek.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre 2018-2019 eğitim öğretim yılı ise 17 Eylül 2018 Pazartesi başlayacak.

2018 YILINDA YAPILACAK RESMİ TATİLLER

– 1 Ocak Yılbaşı (Pazartesi günü) resmi tatil
– 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı (Pazartesi günü)
– 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü (Salı günü) resmi tatil
– 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve SporBayramı (Cumartesi)
– 14 Haziran Ramazan Bayramı Arifesi (Perşembe günü) resmi tatil
– 15 Haziran Ramazan Bayramı 1.gün (Cuma günü) resmi tatil
– 16 Haziran Ramazan Bayramı 2.gün (Cumartesi günü)
– 17 Haziran Ramazan Bayramı 3.gün (Pazar günü)
– 15 Temmuz Demokrasi Bayramı (Pazar günü)
– 20 Ağustos Kurban Bayramı Arifesi (Pazartesi günü) resmi tatil
– 21 Ağustos Kurban Bayramı 1.gün (Salı günü) resmi tatil
– 22 Ağustos Kurban Bayramı 2.gün (Çarşamba günü) resmi tatil
– 23 Ağustos Kurban Bayramı 3.gün (Perşembe günü) resmi tatil
– 24 Ağustos Kurban Bayramı 4.gün (Cuma günü) resmi tatil
– 30 Ağustos Zafer Bayramı (Perşembe günü) resmi tatil
– 28 Ekim Cumhuriyet Bayramı (Pazar günü)
– 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı (Pazartesi günü) resmi tatil

ÇOCUKLARI TEKNOLOJİ YERİNE TOPRAKLA TANIŞTIRIN

Bilgisayar, tablet, akıllı cep telefonu derken akıllı gözlük ve saatler de hayatımızın önemli birer parçası oldu. Ancak asıl sorun başta ilkokul çağındaki çocuklar olmak üzere gençlerin ve yetişkinlerin de bu teknolojik aygıtlarla gereğinden fazla vakit geçiriyor olması. Çoğu ebeveyn çocukları ağlamasın, evi dağıtmasın diye saatlerce telefonlarını ve tabletlerini onlara vererek aslında hem fiziksel hem de zekâ gelişimlerinin önüne büyük bir engel koymuş oluyor. Toplum olarak kaliteli vakit geçirmemizi sağlayacak aktivitelerden uzaklaşıp adeta teknoloji bağımlısıyız.

Ders çalışmalarının karşılığı olmakla birlikte yemek yemeleri, sakin durmaları, bazen de misafirlikte sıkılmamaları için akıllı telefon ve tabletler ödül gibi veriliyor. Hâlbuki karşılık olarak arkadaşlarıyla vakit geçirmeleri, doğa gezileri, spor ve sanat aktiviteleri ve ilgisini çekebilecek eğlenceli kitaplar çocukların gelişimi açısından daha faydalı ödüller. Bir çocuğun hayal dünyasının kanatları bu gibi aktivitelerle gelişir. Çocuklar oyun oynar, çünkü daha yeterince büyümemişler şeklinde bir algı var. Onları farklı kültürlerle tanıştırın, yeni yerlere götürün, doğayla buluşturun. Toprakla, bitkilerle tanışıp kirlensinler, dinlensinler ve öğrensinler. Teknoloji bu gerçekliği yaşatacak bir platform değil, ancak kontrollü bir şekilde kullanmalarına müsaade edilebilir.

Herkesin öncelikle kendine şu soruları sorması gerekiyor; hayatımda kapladığı yeri artırdığımda ve bir çözüm gibi kendime veya çocuğuma sunduğumda ne olacak? Sorunun yanıtı çok basit: Azalan bir hayat. Dijital bağımlılıktan sıyrılarak iş yerinde, eğlencelerde, arkadaşlarla sohbet ortamında, sanatsal ve sportif faaliyetlerde bulunarak anı yaşamak dikkat, keyif, konsantrasyon ve performansı beraberinde getirecektir. Sonuç olarak teknolojiyi elbette kullanmalı ancak dengede ve kontrol altında tutmalıyız.

Bir önceki yazımız olan Meslek liseliye evde staj dönemi başlıklı yazımızı da okumanızı öneriyoruz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*